Değerli meslektaşlarımız;

Akdamar bursu ABD’nin New Orleans şehri Tulane Üniversitesinde Türk Gastroenterologları için açılmış bir programdır. Burs adını Tulane Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği Direktörü rahmetli Kemal Akdamar’dan alır ve kurucusu Sn. Atilla Ertan’dır. Halen Tulane Üniversitesi ve Akdamar Vakfı tarafından yönetilmektedir. Tulane Gastroenteroloji Laboratuarlarında bugüne kadar resmi olarak 13 Akdamar Fellow’u çalışmıştır. .

Türk Gastroenteroloji Derneği; üyeleri arasında fırsat eşitliği sağlamak amacıyla Tulane Üniversitesi ile görüşmüş ve aday seçiminde yetkili hale gelmiştir. Bu amaçla yapılacak başvuruları değerlendirecek ve ilk üç başvuruyu öneri sırası ile Tulane Ü. Gastroenteroloji Kliniğine ve Akdamar Vakfı Yönetim Kurulu’na aktaracaktır. Konu hakkındaki önemli bilgiler aşağıda özetlenmiştir;


Son başvuru tarihi 20 Temmuz 2018’dir.


1)Burs iki yıllıktır ve daha kısa sürelere izin verilmemektedir.

2)Klinik çalışmadan çok temel veya translasyonel bilimler ağırlıklıdır.

3)Bursiyer için maaş ödemeleri Tulane tarafından yapılmaktadır.

4)İyi düzeyde İngilizce KONUŞMA istenmektedir.

5)Yaş sınırlaması yoktur.

6)Konu başlığı İBS, visseral hiperensitivite, Kronik ağrı olup Tulane Gastroenteroloji Kliniğinden QiQi Zhou ile çalışılacaktır.

7)Temel bilim deneyimi tercih sebebi olmakla birlikte ülkemiz bilimsel koşullarında şart değildir, gidenlerin çoğu temel bilim tekniklerini orada öğrenmiştir.

8)Başvurular TGD’ne detaylı bir CV ile yapılacaktır.

9)Yan dal asistanları başvurabilir

10)Aile ile gidilebilir, eşler için herhangi bir çalışma garantisi verilmemektedir.

11)Burs başlangıcı bürokratik işlemler biter bitmez olması istenmektedir.


Bu burs ile ülkemizden çok sayıda bilim insanı Tulane’de çalışmış ve çok değerli yayınlar yapmıştır. Meslektaşlarımız için çok değerli bir fırsat olup Gastroenterologlar için TEK uzun süreli ve maaş ödemeli programdır.


Saygılarımızla

TGD Yönetim Kurulu